UNICEF

19 października 2022 r. miasto Katowice wraz z UNICEF podpisało porozumienie w sprawie współpracy w zakresie pomocy dla dzieci i rodzin z Ukrainy uciekających przed wojną. Pomoc jest w całości finansowana ze środków UNICEF, a projekt będzie realizowany do końca 2023 roku.

Program wsparcia oparty jest na sześciu filarach – ochrona dziecka, zdrowie, mycie i żywienie, edukacja, rozwój i uczestnictwo młodzieży, polityka społeczna i rozwój wczesnodziecięcy. Program zakłada między innymi organizację zajęć międzykulturowych o charakterze integracyjnym, stworzenie strefy przyjaznej dzieciom w placówkach pomocy społecznej, doposażenie 13 oddziałów Żłobka Miejskiego, a także wsparcie psychologiczne i psychospołeczne dla osób, które przeżyły traumę.

W celu podniesienia jakości usług, w ramach środków otrzymanych w naszej szkole utworzona została sala do integracji sensorycznej. Naukę urozmaicają również nowo zakupione narzędzia edukacyjne dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.

W lutym zatrudniony został także asystent kulturowy, który wspomaga uczniów ukraińskich w procesie adaptacji i integracji, dba o stworzenie im przyjaznych warunków do nauki, wspiera ich w trakcie lekcji oraz pomaga w odrabianiu zadań domowych. Nasz asystent kulturowy pomaga zarówno uczniom jak i ich rodzicom w tłumaczeniach z języka polskiego na język ojczysty i odwrotnie podczas zajęć lekcyjnych, na zebraniach z rodzicami oraz podczas indywidualnych konsultacji i spotkaniach w szkole. Współorganizuje i organizuje szkolne akademie, apele i imprezy, które wspierają działania mające na celu integracje dzieci, rodziców oraz całą społeczność szkolną.

Imprezy szkolne w ramach projektu:

 • Pirackie Potyczki Rodzinne

  11 września dzieci ukraińskie wraz z rodzicami wzięły udział w Pirackich Potyczkach Rodzinnych. Dużo śmiechu, radości i pozytywnego nastroju towarzyszyło dzieciom i ich rodzicom przez cały dzień!

  Zabawa odbyła się  w niedzielę na terenie zielonym przy Wodnym Placu Zabaw w Dolinie Trzech Stawów. Na dzieci, młodzież i dorosłych czekały moc atrakcji: gry i zabawy ruchowe w pirackim stylu, konkursy z nagrodami, piracki plac zabaw, gorący popcorn dla każdego, płukanie złota i inne wodne zabawy dla dzieci.

  ***Wyjście odbyło się dzięki wsparciu UNICEF.

 • Powitanie lata

  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach odwiedzili Festyn „Powitanie lata”, gdzie wspaniale i pożytecznie spędzili czas.

  Organizatorzy dla wszystkich mieszkańców dzielnicy Załęże przygotowali wiele ciekawych konkursów, występów, zabaw i niespodzianek. Dzieci były szczególnie zainteresowane występami zespołu Roco i Colino, a także wychowanków „Studia Piosenki”. Na gości festynu czekało wiele ciekawych niespodzianek: Dmuchowy art, kolejka szynowa ciężarówki, wata cukrowa, popcorn, grill i wiele innych atrakcji.

  To było duże i atrakcyjne wydarzenie. Serdeczność organizatorów, duża ilość życzliwych mieszkańców dzielnicy Załęże, przepiękna pogoda – to wszystko złożyło się na wspaniałą całość.

  ***Wyjście szkolne było możliwe dzięki wsparciu UNICEF.

 • Weekendowy piknik w Parku Śląskim

  13 maja dzieci z Ukrainy wraz ze swoimi polskimi kolegami wspólnie spędziły czas w Parku Śląskim. Razem z dziećmi w pikniku udział wzięli również rodzice 🙂

  Ze względu na liczne rozrywki i zabawy: piłka nożna, siatkówka, różne sportowe i językowe gry, na nudę nie było czasu.

  ***Wyjście odbyło się dzięki wsparciu UNICEF.

 • „Kot w butach: Ostatnie życzenie” – zachwycająca bajka dla każdego, nie tylko dla dzieci

  W weekend majowy ukraińskie dzieci odwiedziły kino i obejrzały bajkę „Kot w butach: Ostatnie życzenie”.  Ta fascynująca i pouczająca historia nie pozostawiła nikogo obojętnym.

  Po zakończeniu seansu filmowego każdy wypowiedział się, co by zrobił, gdyby otrzymał „magiczną mapę”, spełniającą życzenia…

  ***Wyjście odbyło się dzięki wsparciu UNICEF.

 • Zwiedzamy dziedzictwo kulturowe Małopolski

  10 maja uczniowie z Ukrainy wraz ze swoimi polskimi kolegami uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Krakowa i pobliskiej Wieliczki.

  W pierwszym dniu odwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Wśród pięknej zieleni dzieci korzystały z oryginalnych urządzeń, których zadaniem jest pobudzanie do myślenia, ale również bawić. Następnie wybrali się na wzgórze wawelskie, by odwiedzić siedzibę polskich królów i ziejącego ogniem smoka. Zwieńczeniem wizyty w Krakowie były warsztaty wypiekania obwarzanków.

  Drugi dzień obfitował w niesamowite przygody pod ziemią. Grupa wędrowała po solnych podziemiach w kopalni w Wieliczce, a nawet spotkała całkiem niestrasznego Skarbnika, którego zadaniem jest pilnowanie bogactw białego złota.

  ***Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu UNICEF.

 • Park Dinozaurów w Krasiejowie to idealne miejsce dla ciekawskich dzieci

  Ogromne, przerażające i niezwykle niebezpieczne dinozaury! Ale… uprzejmie i chętnie będą pozować do zdjęcia 🙂 Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach podczas wycieczki do JuraParku w Krasiejowie mieli okazję zobaczyć modele dinozaurów, jakie mieszkały na naszej planecie ponad 250 mln lat temu i jakie wyginęły około 65 mln lat temu.

  Wzdłuż blisko kilometrowej ścieżki dydaktycznej znajduje się blisko 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Cała trasa została podzielona na okresy geologiczne, dzięki czemu uczniowie mogli poznać burzliwą historię rozwoju życia na naszej planecie.

  Modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, które można podziwiać w Parku Dinozaurów JuraPark, zostały wykonane przez paleoartystów z wielką dbałością o szczegóły.
  Warto dodać, że tu, gdzie obecnie leży Park Dinozaurów, była jurajska plaża, po której wędrowały dinozaury. Dowodem na to są odnalezione w tutejszym wąwozie tropy dinozaurów.

  Oprócz JuraParku, dzieci mogły zobaczyć nową wystawę zaaranżowaną w bałtowskim muzeum dinozaurów “Powrót do przeszłości”, przemieszczać się przez Tunel czasu, zwiedzić Park Ewolucji, Prehistoryczne oceanarium oraz Kino 5D, co stało się wyjątkowo ciekawą atrakcją, ponieważ oprócz trójwymiarowego obrazu widzowie mogli doznać także inne wrażenia zmysłowe: dźwiękowe, ruchowe, dotykowe, a nawet zapachowe. Te efekty pozwoliły oglądającym przemienić się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie.

  Na końcu wycieczki dzieci odwiedziły Park zabaw i zjadły pyszne lody : ))

  *** Wycieczka była możliwa dzięki wsparciu UNICEF.

 • Paska wielkanocna jako kod kulturowy i historyczny oraz symbol Ukraińców

  Z okazji największego chrześcijańskiego święta – Wielkanocy – rodziny ukraińskie przygotowały wielkanocne paski, którymi częstowały dzieci i nauczycieli w szkole.

  Wiadomo, pomimo znacznych podobieństw, tradycje katolickie różnią się w stosunku do tradycji prawosławnych. Prawosławni chrześcijanie pieką paskę w specjalnych formach, z dodatkiem kandyzowanych i suszonych owoców. Jest ona ozdobiona lukrem, kolorową posypką z cukru oraz figurkami w postaci krzyżyków, aniołków, ptaków i kwiatów. Z kolei katolicy przygotowują babki z suszonymi owocami, chleb kukurydziany z jajkiem, babeczki marcepanowe i rumowe.
  Najbardziej interesującą cechą jest to, że paski czasami znacznie różnią się w każdym regionie Ukrainy. Co więcej, w sąsiednich ukraińskich wioskach, a nawet w rodzinach, kształt, skład i dekoracja pasek wielkanocnych może być inny.
  W naszej szkole uczniowie częstowali paskami gospodynie z Połtawskiego, Lwowskiego, Dniepropietrowskiego i Zaporożskiego obwodu. Ukrainki powiedziały o wielkanocnych tradycjach związanych z ich regionem.
  Na szczególną uwagę zasługują jajka kraszanki, które wykonuje się z różnych materiałów: czekolady, złota, szkła, drewna czy tradycyjnego jajka kurzego. Dekorują je barwnikami, specjalną folią, malują warzywami, ozdabiają wstążkami lub kamieniami. Jednocześnie jajka – pisanki zajmują szczególne miejsce w tradycji ukraińskich wierzących. Pisanka jest nie tylko pięknym atrybutem święta, ale zawiera głęboką symbolikę, kiedy każdy znak jest pełen określonego znaczenia, a także szczególną energią starożytnej tradycji.
  – Dla naszych przodków liczby były święte, więc nie bez powodu jajka dzielono na określoną liczbę części. Podział jajka na pół demonstrował ideę przodków o dwóch światach. Podział jajka na trzy części w pionie oznaczał trzy sfery niebieskie. Kiedy jajko jest podzielone na cztery części, powstaje krzyż, który oznacza cztery strony świata – powiedziała uczniom Marina Batyl z Zaporoża.
  Kolory były również niezwykle ważne. Tak, biały kolor na Wielkanoc symbolizuje czystość; żółty – księżyc i gwiazdy, żniwa; zielony – kolor wiosny, zmartwychwstanie, bogactwo świata roślin; niebieski – czyste niebo, zdrowie; czerwony – radość życia, miłość, odrodzenie; brązowy – ziemię; czarny to kolor nocy, życia pozagrobowego, wszystkiego co nieznane, nieskończoności ludzkiego życia, kontynuacji istnienia po śmierci.
  – Znajomość własnej tradycji i kultury jest obowiązkowa i niezbędna dla każdego narodu. Cieszymy się, że my jako Ukraińcy mogliśmy pokazać nasze wielkanocne tradycje. Dziękujemy, że z ciekawością poznaliście je, ponieważ są one dla nas bardzo ważne.” – podsumowała Oleksandra Ros z obwodu Dniepropietrowskiego.

  *** Szkolny spektakl odbył się dzięki wsparciu UNICEF.

 • Praca rozgłośni radiowej od „środka” – dzieci z Ukrainy zdobyły nowe doświadczenie

  1 kwietnia z okazji 21-lecia Radio eM zorganizowało dzień otwarty. Dzieci z Ukrainy w ramach polsko-ukraińskiej integracji społecznej chętnie wzięły udział w uroczystościach. Uczniowie poznali pracę radiowców „od kuchni” i mogli na własne oczy „zobaczyć” głosy, które znamy ze 107,6 fm.
  Uczniowie mogli odwiedzić studia radiowe i telewizyjne: emisyjne, produkcyjne i realizatorskie. W newsroomie mieli okazję poznać tajniki przetwarzania, pisania i publikowania wiadomości zarówno tych antenowych jak i internetowych. Pracownicy radia pokazali też, jak wygląda obróbka dźwięku w XXI wieku i pozwolili usiąść im za mikrofonem, żeby mogli poczuć się jak dziennikarze czy lektorzy.
  – To moje pierwsze doświadczenie, kiedy mogłem na własne oczy zobaczyć pracę dziennikarzy w stacji telewizyjnej lub radiowej. To było niesamowicie ekscytujące! Pokazano nam, jak dziennikarze pracują na antenie, jak przygotowują materiały, a także wiele innych niuansów – powiedział Swiatosław Batyl, uczeń 6 klasy.

  *** Impreza szkolna była możliwa dzięki wsparciu UNICEF.

 • Uczniowie bohaterami programu telewizyjnego

  31 marca naszą szkołę odwiedziła Telewizja Polska – TVP Katowice, program Aktualności. Dzieci stały się bohaterami nagrania o pisaniu listów do ukraińskich wojskowych, żołnierzy i medyków.

  Podczas kręcenia filmu dzieci pokazały, jak piszą listy z życzeniami i wykonują prace plastyczne.

  Dla mnie najważniejsze jest to, żeby ukraińscy żołnierze byli zdrowi. Dlatego głównym moim życzeniem jest: wróćcie żywi i bądzcie zwycięzcami. Dziękujemy za walkę o niepodległość naszej Ukrainy. Chcemy, żeby wszystko było dobrze i żeby oni się trzymali – powiedział Zakhar Berezny, uczeń 4 klasy.

  -Jest tam ciężka sytuacja, więc chcemy ich wesprzeć. Jako dzieci z Polski rozumiemy, co się dzieje na Ukrainie. To są straszne rzeczy, dlatego napisaliśmy listy do wojskowych, aby wesprzeć ich w walce – powiedział Artur Kokoszka, uczeń 7 klasy.

  Dacie radę! Jesteśmy z wami! Wygracie tą wojnę. Wierzę w was – powiedział Natan Radziejewski, uczeń 4 klasy.

  Do akcji włączyły się ukraińskie i polskie dzieci z każdej klasy. Wspólnie przekazały listy i prace plastyczne prezesowi stowarzyszenia „Dajemy Radę”.

  Chcieliśmy pokazać dzieciom, że ktoś daje za nich najwyższą daninę, żeby one mogły wrócić do domu, z kolei żołnierzom i medykom Ukrainy, że ktoś o nich pamięta – powiedział prezes stowarzyszenia „Dajemy Radę” Grzegorz Jędrak.

  Dla Szkoły Podstawowej nr 22udział w takiej akcji jest oczywisty, bo wśród 180 uczniów szkoły około 40 jest pochodzenia ukraińskiego.

  Widać było, jak dzieci z zaangażowaniem przygotowywały prace. Dzieci polskie i dzieci ukraińskie świetnie wspólne pracują – powiedziała Danuta Krawczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach.

  Były takie przypadki, kiedy dzieci przychodziły i zaczynały płakać mówiąc, dlaczego tak jest w waszym państwie, że pociski spadają i dlaczego ta wojna się w ogóle zaczęła – dodała Iryna Fomytska, szkolny asystent kulturowy.

  *** Warsztaty były możliwe dziękując wsparciu UNICEF.

 • Warsztaty tworzenia śląskich palm wielkanocnych

  Ukraińskie i polskie dzieci wspólnie stworzyły palmy na Święta Wielkanocne. W ten sposób ukraińskie dzieci mogły poznać polskie tradycje wielkanocne.
  Dzieci wykorzystały różne rośliny i materiały do wykonania palm. Wiadomo, że nie ma reguły odnoszącej się do rodzaju kwiatów i roślin, jakich używa do stworzenia palmy wielkanocnej, ale tradycyjna śląskia palma jest daleka od kolorowych bibuł, kwiatków, ozdobnych jajeczek, koralików czy figurek. Przy tworzeniu śląskiej palmy wielkanocnej wykorzystuje się sosnę (bo to na krzyżu z tego drzewa zawisł Jezus), bazie (mają podwójny charakter: czerwone łodyżki można rozumieć jako symbol krwi Chrystusa, a ponadto uważano, że to roślina o uzdrawiających mocach) oraz bukszpan i jałowiec.
  Dla większości Ukraińców robienie takich palm jest zupełnie nowym doświadczeniem, ponieważ tradycja robienia świątecznych palm nie jest rozpowszechniona na Ukrainie (z wyjątkiem zachodnich terenów, gdzie mieszka wielu katolików).
  – Prawosławni też mają Niedzielę Palmową (brzmi raczej tak: Wierzbna Niedziela), kiedy przynosimy do cerkwi łozę wierzby, a potem tą łozą lekko bijemy naszych bliskich i znajomych, mówiąc: „Ja nie biję – wierzba bije, za tydzień – Wielkanoc” – powiedział uczeń 8 klasy Yuriy Tsebenko.
  Wiadomo, że palma wielkanocna jest symbolem triumfu Chrystusa oraz męczeństwa, a w ikonografii liście palmy były symbolem śmierci męczeńskiej.

  *** Wycieczka była możliwa dzięki wsparciu UNICEF.

 • Tajemniczy Nikiszowcu, ujawnij swoje sekrety!

  W ramach wsparcia procesu integracji uczniów ukraińskich ze społecznością szkolną i wzajemnego poznania historii, tradycji oraz kultury Polski i Ukrainy, uczniowie klas VII i VIII odwiedzili jedną z najwspanialszych dzielnic Katowic – tajemniczy Nikiszowiec.
  Pierwszy punkt programu miał charakter tradycyjny – spacer uliczkami dawnej dzielnicy robotniczej, w której mieszkali górnicy. Katowicki Nikiszowiec (zwany też Nikisz) jest chyba najbardziej znanym osiedlem robotniczym na Śląsku i niezwykłą perłą śląskiej architektury. Charakteryzują go budynki z czerwonej cegły oraz czerwone okna, które stały już symbolem tej dzielnicy. Osiedle powstało w latach 1908-1919 dla górników kopalni Giesche (obecnie kopalni Wieczorek), a zaprojektowali je panowie Emil i Georg Zillmann, którzy również zadbali o projekt sąsiedniego Giszowca.
  Następnie uczniowie zwiedzili muzeum historii w Katowicach (Dział etnologii), gdzie mogli obejrzeć wystawę Woda i mydło najlepsze bielidło i Wokół mistrzów Grupy Janowskie. Na szczególną uwagę zasługuje wystawa U nos w doma na Nikiszu ilustrująca robotnicze mieszkanie początku XX wieku.
  Dzieci zwiedziły także kościół św. Anny (Parafia Św. Anny w Katowicach-Janowie), gdzie uczniowie polskiego pochodzenia przybliżyli Ukraińcom tradycje związane z kościołem.
  Dzieci z Ukrainy przypomniały grupie także tradycje związane z cerkwią ukraińską. Wspólnie zauważyli, że pomimo różnic kościół i cerkiew mają wiele podobnych cech funkcjonowania instytucji religijnych, ponieważ wszyscy jesteśmy chrześcijanami.
  Podczas wycieczki dzieciom udało się spędzić czas poza murami szkoły, nawiązać przyjacielski kontakt i dobre relacje towarzyskie.

  *** Wycieczka była możliwa dzięki wsparciu UNICEF.

 • „Wojna się zaczęła!” – spektakl uczniów z Ukrainy o inwazji Rosji na ich kraj

  „Wojna się zaczęła!” – szkolny spektakl ukraińskich uczniów, który przygotowali go z okazji pierwszej rocznicy rosyjskiej agresji na całą Ukrainę. Uczestniczący w przedstawieniu uczniowie klas VII i VIII starali się pokazać cały horror i rozpacz, jakie spotkały Ukraińców ponad rok temu.

  – 24 lutego 2022 roku życie Ukraińców zmieniło się na zawsze. Minął już rok, odkąd wojska rosyjskie na rozkaz prezydenta Rosji – Putina przekroczyły granicę i wtrąciły się na suwerenne terytorium Ukrainy, by rozpocząć wojnę. Doprowadziła ona do nieuzasadnionej śmierci dziesiątek tysięcy ludzi i skrzywdziła kolejne miliony. Decyzja prezydenta Putina spowodowała rozdzielenie rodzin, zniszczenie domów, szkół, szpitali i innej infrastruktury cywilnej oraz zaostrzenia światowego kryzysu żywnościowego, zdestabilizowania rynków energii i podważenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – powiedziała uczennica 8 klasy Tamara Bobrovnikova w trakcie występu.
  Ukraińskie dzieci opowiedziały także historie, które spotkały ich rodziny. Większość Ukraińców wyjechała w pierwszych dniach wojny, ale znaczna część nie planowała opuszczania swoich domów, mając nadzieję, że agresja Rosjan szybko się skończy.
  – Wiadomość o rozpoczęciu wojny szokowała całą naszą rodzinę. Oczywiście nikt do końca nie wierzył, że będzie ona możliwa i będzie tak długo trwała – powiedziała uczennica 7 klasy Ruslana Babii, która przyjechała z rodziną z miasta Stryj (obwód lwowski) i dodała:– Od razu po wyjeździe mojej rodziny wojska rosyjskie z wód Morza Czarnego i Azowskiego przeprowadziły nalot na poligon Jaworów, wystrzeliwszy ponad 30 pocisków. W rezultacie zginęło 35 osób i 134 zostało rannych.
  Z kolei Polina Bubenok z Chmielnickiego dodała, że 24 lutego 2022 roku o godzinie 5:23 rano obudził ją i jej mamę telefon od siostry, która głośno krzyknęła do słuchawki: „Wojna się zaczęła!” Później zadzwoniła jej bliska koleżanka, która była przestraszona i płakała, bo jej tata został wywieziony na wojnę. Od razu zaczęły się kolejki do bankomatów i sklepów. – Mieszkałam naprzeciwko komisariatu i widziałam, jak zabierano mężczyzn na wojnę, a samego budynku pilnowali żołnierze z karabinami szturmowymi – powiedziała uczennica 7 klasy.
  Darina Romanowa przyjechała do Polski o wiele później. – Jestem z okolic Sum, od naszego miasta do granicy z Rosją jest tylko 10 km. Mieliśmy szczęście, że rosyjskie czołgi nie przejechały przez nasze miasto. Mimo to byliśmy pod okupacją, a w sąsiednich miastach i wsiach było piekło, ponieważ były aktywnie ostrzeliwane. Mosty do naszego miasta zostały zniszczone, więc produkty żywnościowe zostały dostarczone dopiero po wypędzeniu rasistów z regionu Sumy – przypomniała uczennica 7 klasy.
  Rodzina uczennicy 8 klasy Sofii Batyl pochodzi z Energodaru (miasto w obwodzie zaporoskim), które było aktywnie ostrzeliwane i znajdowało się pod okupacją wojsk rosyjskich.
  – Nikt nie przypuszczał, że wojska rosyjskie zaatakują Energodar, ponieważ w tym mieście znajduje się elektrownia jądrowa. Ale to się stało! Nasza rodzina nie mogła od razu wyjechać, bo było bardzo niebezpiecznie. Ale kiedy już uciekaliśmy z miasta, musieliśmy minąć ponad 20 punktów kontrolnych rosyjskiego wojska, które dokładnie sprawdzało samochód i nas samych oraz zadawali nam wiele pytań – podzieliła się swoimi wspomnieniami Sofia.
  Dla ukraińskich rodzin Polska stała drugim domem, choć wymuszonym. Ponad rok temu daleko od domu, rodziny znalazły na terenie Polski zbawienie, bezpieczeństwo i schronienie, którego tak bardzo potrzebowały. W imieniu wszystkich dzieci i rodziców uczniowie składali ciepłe słowa głębokiej wdzięczności Polsce i Szkole Podstawowej nr 22 w Katowicach za pomoc i niepozostawanie w biedzie.

  *** Szkolny spektakl odbył się dzięki wsparciu UNICEF.

 • Uczniowie napisali listy do ukraińskich żołnierzy i medyków, którzy walczą na froncie

  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach włączyli się w inicjatywę pisania listów i wykonywania prac plastycznych na rzecz ukraińskiego wojska, medyków i ochotników walczących o niepodległość Ukrainy przeciwko rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę.
  W pisanie listów włączyły się zarówno dzieci polskie jak i ukraińskie. W taki sposób uczniowie okazali wyraz wsparcia dla walczących na froncie żołnierzy formacji ukraińskich oraz dla służb medycznych.
  „Ukraiński wojowniku! Chronisz naszą ziemię przed wrogiem, który zaatakował nasz kraj! Jestem Panu szczerze wdzięczny za walkę za Ukrainę. Jestem pewien, że zwycięstwo będzie nasze. Najważniejsze jest to, aby ukraińscy żołnierze i medycy wrócili żywi! Gdziekolwiek teraz jesteście, pamiętajcie: moja rodzina modli się o Państwa zdrowie” – cytat z listu Zahara, ucznia IV klasy.
  W sumie dzieci wykonały ponad 30 prac, z których większość to listy do wojska, lekarzy i medyków, ale stworzyły także liczne kolorowe prace plastyczne.
  Inicjatywa powstała dzięki Stowarzyszeniu Dajemy Radę. Akcja ma na celu podniesienie morali, podtrzymanie na duchu walczących w skrajnie trudnych warunkach żołnierzy formacji takich, jak armia, gwardia i oddziały terytorialne Ukrainy. Ważny jest taki sygnał od osób, które wyjechały z Ukrainy.

  *** Akcja była możliwa dziękując wsparciu UNICEF.

 • „Niech na Twej buzi uśmiech zagości, bo nie ma nic piękniejszego od miłości” – uroczystości z okazji Walentynek

  W Szkole Podstawowej nr 22 w Katowicach odbyła się impreza z okazji Dnia Świętego Walentego. Dzieci z Ukrainy i Polski wzięły udział w przygotowaniu dekoracji: serpentyn, girland, balonów, świątecznych napisów Saint Valentine’s Day oraz prac plastycznych na dany temat.

  Impreza z okazji Dnia Świętego Walentego

  Uczniowie wykonali również wyjątkową kulę dyskotekową w technice papier-mache, której średnica wynosiła około 65 cm. Stała się ona atrakcyjnym elementem dyskoteki, która odbyła się 14 lutego.

  Kula dyskotekowa w technice papier-mache

  W imprezie uczestniczyły dzieci z klas 0-4, dla których przygotowano występ animatorów, a dla dzieci z klas 5-8 zabawa odbyła się później.
  Dzieci z Polski i Ukrainy aktywnie włączyły się w obchody Walentynek. Miały także okazję napisać „walentynki” i wręczyć je swoim kolegom. Uroczystość odbyła się w ciepłej i przyjaznej atmosferze.
  – Bardzo podobały mi się obchody z okazji Walentynek. Czułam się, jakbym była w domu, na Ukrainie. To było bardzo przyjazne i ciepłe być tutaj z moimi kolegami z klasy w takim dniu. Dobrze się bawiliśmy. Szkoda, że nie można tego robić codziennie. Niestety musimy się uczyć :)) – powiedziała uczennica 7 klasy Polina Bubenok, która przyjechała z obwodu Chmielnickiego po inwazji Rosji na terytorium Ukrainy.
  – Dla nas obecność Ukraińców nie jest niczym nowym, ponieważ dzieci z Ukrainy uczą się w naszej szkole od wielu lat. Ale w tym roku sytuacja jest trochę inna, ponieważ mamy wielu Ukraińców, którzy przybyli po rozpoczęciu wojny. Cieszymy się, że mogli razem z nami świętować Walentynki – dodaje Anna Malanowicz, uczennica 7 klasy.

  *** Impreza szkolna była możliwa dzięki wsparciu UNICEF.