Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Temat ten jest niezwykle ważny, ponieważ z problemami zdrowia psychicznego boryka się coraz więcej młodzieży, a nawet dzieci. Jeden na siedmiu nastolatków na całym świecie doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym. Warto nauczyć się, jak dbać o higienę zdrowia psychicznego, jak pomóc sobie w momentach kryzysowych, dowiedzieć się, co pogarsza stan naszego zdrowia psychicznego, a co jemu służy.

Artykuł 24. Konwencji o prawach dziecka stanowi, że dzieci mają prawo do najlepszej możliwej opieki zdrowotnej. Dotyczy to także opieki w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Jak najlepsze warunki do życia i rozwoju wynikają także z innych artykułów Konwencji.

Gorąco zachęcamy Was do odsłuchania bezpłatnych podcastów dla młodych osób, poświęconych zdrowiu psychicznemu i dobremu samopoczuciu, przygotowanych przez UNICEF i Spotify. Dostępne są one na platformie Spotify w języku polskim, ukraińskim oraz angielskim. Ich celem jest przełamanie stereotypów dotyczących zdrowia psychicznego i zapewnienie praktycznych wskazówek, jak radzić sobie ze stanami lękowymi, pielęgnować zdrowe relacje i dotyczących wielu innych kwestii. Sprawdźcie sami! Link do podcastów.

Zachęcamy również rodziców do zapoznania się z materiałami na temat wspierania zdrowia psychicznego nastolatka.

Zachęcamy również do zapoznania się z broszurą informacyjną: