OKRES BEZ TROSKI

Ubóstwo menstruacyjne to sytuacja, w której menstruacja doprowadza do znacznego pogorszenia sytuacji dziewcząt i kobiet. Powodem tego może być brak podpasek, środków higieny osobistej oraz niewiedza połączona z utrwalonymi przesądami.

Dla nastoletnich dziewcząt dostęp do produktów menstruacyjnych jest niezbędny. Ich brak może być powodem niechodzenia do szkoły, doświadczania uczucia wstydu i upokorzenia, a nawet problemów zdrowotnych. Niestety, wiele dziewcząt na całym świecie boryka się z tak zwanym „ubóstwem miesiączkowym”. Oznacza to, że nie stać ich na zakup produktów menstruacyjnych lub nie mają do nich dostępu.

Problem ubóstwa menstruacyjnego występuje nie tylko w krajach rozwijających się, ale także w Polsce. 54% nastolatek przynajmniej raz nie poszło do szkoły z powodu miesiączki. 21% z nich musiało zwolnić się ze szkoły z powodu braku środków higieny menstruacyjnej. 42% kobiet przyznało, że w ich domu miesiączka to temat tabu.