Uczniowie bohaterami programu telewizyjnego

31 marca naszą szkołę odwiedziła Telewizja Polska – TVP Katowice, program Aktualności. Dzieci stały się bohaterami nagrania o pisaniu listów do ukraińskich wojskowych, żołnierzy i medyków.

Podczas kręcenia filmu dzieci pokazały, jak piszą listy z życzeniami i wykonują prace plastyczne.

Dla mnie najważniejsze jest to, żeby ukraińscy żołnierze byli zdrowi. Dlatego głównym moim życzeniem jest: wróćcie żywi i bądzcie zwycięzcami. Dziękujemy za walkę o niepodległość naszej Ukrainy. Chcemy, żeby wszystko było dobrze i żeby oni się trzymali – powiedział Zakhar Berezny, uczeń 4 klasy.

-Jest tam ciężka sytuacja, więc chcemy ich wesprzeć. Jako dzieci z Polski rozumiemy, co się dzieje na Ukrainie. To są straszne rzeczy, dlatego napisaliśmy listy do wojskowych, aby wesprzeć ich w walce – powiedział Artur Kokoszka, uczeń 7 klasy.

Dacie radę! Jesteśmy z wami! Wygracie tą wojnę. Wierzę w was – powiedział Natan Radziejewski, uczeń 4 klasy.

Do akcji włączyły się ukraińskie i polskie dzieci z każdej klasy. Wspólnie przekazały listy i prace plastyczne prezesowi stowarzyszenia „Dajemy Radę”.

Chcieliśmy pokazać dzieciom, że ktoś daje za nich najwyższą daninę, żeby one mogły wrócić do domu, z kolei żołnierzom i medykom Ukrainy, że ktoś o nich pamięta – powiedział prezes stowarzyszenia „Dajemy Radę” Grzegorz Jędrak.

Dla Szkoły Podstawowej nr 22udział w takiej akcji jest oczywisty, bo wśród 180 uczniów szkoły około 40 jest pochodzenia ukraińskiego.

Widać było, jak dzieci z zaangażowaniem przygotowywały prace. Dzieci polskie i dzieci ukraińskie świetnie wspólne pracują – powiedziała Danuta Krawczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach.

Były takie przypadki, kiedy dzieci przychodziły i zaczynały płakać mówiąc, dlaczego tak jest w waszym państwie, że pociski spadają i dlaczego ta wojna się w ogóle zaczęła – dodała Iryna Fomytska, szkolny asystent kulturowy.

*** Warsztaty były możliwe dziękując wsparciu UNICEF.