Warsztaty tworzenia śląskich palm wielkanocnych

Ukraińskie i polskie dzieci wspólnie stworzyły palmy na Święta Wielkanocne. W ten sposób ukraińskie dzieci mogły poznać polskie tradycje wielkanocne.
Dzieci wykorzystały różne rośliny i materiały do wykonania palm. Wiadomo, że nie ma reguły odnoszącej się do rodzaju kwiatów i roślin, jakich używa do stworzenia palmy wielkanocnej, ale tradycyjna śląskia palma jest daleka od kolorowych bibuł, kwiatków, ozdobnych jajeczek, koralików czy figurek. Przy tworzeniu śląskiej palmy wielkanocnej wykorzystuje się sosnę (bo to na krzyżu z tego drzewa zawisł Jezus), bazie (mają podwójny charakter: czerwone łodyżki można rozumieć jako symbol krwi Chrystusa, a ponadto uważano, że to roślina o uzdrawiających mocach) oraz bukszpan i jałowiec.
Dla większości Ukraińców robienie takich palm jest zupełnie nowym doświadczeniem, ponieważ tradycja robienia świątecznych palm nie jest rozpowszechniona na Ukrainie (z wyjątkiem zachodnich terenów, gdzie mieszka wielu katolików).
– Prawosławni też mają Niedzielę Palmową (brzmi raczej tak: Wierzbna Niedziela), kiedy przynosimy do cerkwi łozę wierzby, a potem tą łozą lekko bijemy naszych bliskich i znajomych, mówiąc: „Ja nie biję – wierzba bije, za tydzień – Wielkanoc” – powiedział uczeń 8 klasy Yuriy Tsebenko.
Wiadomo, że palma wielkanocna jest symbolem triumfu Chrystusa oraz męczeństwa, a w ikonografii liście palmy były symbolem śmierci męczeńskiej.

*** Wycieczka była możliwa dzięki wsparciu UNICEF.